Szanowni Państwo,
Drodzy Członkowie i Partnerzy Izby Gospodarczej Urządzeń OZE,

W związku z ostatnimi obradami Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (OSZ), które odbyły się 12 grudnia 2024 r., pragniemy przekazać kluczowe informacje dotyczące stanu realizacji Programu „Czyste Powietrze” (PPCzP).

Podczas posiedzenia Komisji skierowaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska istotne pytania, na które do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W oczekiwaniu na reakcję, poniżej przedstawiamy kwestie, które wymagają wyjaśnień:

Dotacje dla urządzeń i materiałów wyprodukowanych w UE i EFTA
Dlaczego w propozycjach konsultacyjnych dotyczących zmian w Programie „Czyste Powietrze” nie uwzględniono zapisu o dotacjach wyłącznie dla urządzeń i materiałów wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej oraz krajów EFTA? Czy Pani Minister nie uważa, że takie rozwiązanie wspierałoby krajową gospodarkę oraz ograniczało dominację producentów spoza UE?
Przyszłość „Listy zielonych urządzeń i materiałów” (ZUM)
Regulamin zatytułowany „Lista zielonych urządzeń i materiałów”, udostępniony w ramach konsultacji społecznych, obecnie funkcjonuje jako obowiązujący dokument. Czy po zakończeniu konsultacji pozostanie on w niezmienionej formie, czy planowane są modyfikacje? Szczególnie interesuje nas, czy zostanie utrzymany zapis mówiący, że od 1 stycznia 2025 r. na liście ZUM znajdą się wyłącznie urządzenia z badaniami wykonanymi przez akredytowane laboratoria w UE i krajach EFTA.
Wsparcie dla systemów hybrydowych
W punkcie 9.3.2, podpunkt 1, zapisano, że dotacja udzielana jest na jedno źródło ciepła. Jakie jest stanowisko Ministerstwa w kwestii wsparcia dla systemów hybrydowych, które stają się coraz popularniejsze, np. połączenia kotłów na pellet lub zgazowanie drewna z pompami ciepła? Czy planowane są zmiany umożliwiające dotowanie takich technologii?
Pragniemy podkreślić, że zapisy zawarte w projekcie Programu „Czyste Powietrze” sugerują znaczące zmiany, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje wprowadzić. Z naszej strony będziemy uważnie monitorować rozwój sytuacji i podejmować działania na rzecz wypracowania korzystnych rozwiązań wspierających polskich producentów i użytkowników.

Zobacz także