Z petycją do premiera zwróciło się  14 organizacji, stowarzyszeń branżowych i mediów o pilne  podjęcie działań legislacyjnych w zakresie zmiany przepisów dotyczących tzw. komina bezpieczeństwa, zabezpieczającego podstawowe potrzeby użytkowników w sytuacjach kryzysu energetycznego w zakresie ogrzewania budynków. Obligatoryjny komin bezpieczeństwa umożliwiałby wielu użytkownikom korzystanie w krytycznych sytuacjach z możliwości ogrzewania alternatywnymi urządzeniami, które nie wymagają energii elektrycznej czy gazu, a wykorzystują  biopaliwa stałe np. drewno, brykiet lub pellet.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wciąż  rośnie. Na całym świecie pojawiają się coraz nowsze, bardziej zaawansowane technologie i urządzenia. Jednak rozbudowa sieci przesyłowych często  nie nadąża  z  zaspokajaniem   ogromnych potrzeb. Powstają wąskie gardła i przeciążenia, które mogą być przyczyną awarii systemu. Dodatkowo  różnego typu kataklizmy, w tym huragany/wichury, zamiecie śnieżne, przeciążenia sieci energetycznej (blackout regionalny lub ponadregionalny), utrata ciepła sieciowego w wyniku awarii gazociągów lub utrata dostaw paliw spowodowana wydarzeniami politycznymi wpływają na bezpieczeństwo  płynnych i  systematycznych dostaw energii.

  Konieczne jest więc zapewnienie w gospodarstwach domowych dostępu do alternatywnego   źródła ciepła zwłaszcza, że w naszych warunkach klimatycznych istnieje potrzeba ogrzewania pomieszczeń w okresach zimnych. Każdy obywatel  w naszym kraju ma prawo do korzystania z wybranej przez siebie formy  ogrzewania, a  przepisy Prawa Budowlanego, jak i odpowiednie regulacje  lokalne powinny mu zapewnić  stosowne warunki do korzystania z niego.

Brzmienie obowiązujących dziś przepisów, szczególnie w kontekście tzw. ustaw antysmogowych, powoduje, że indywidualny użytkownik często zostaje w tej kwestii pominięty, a wręcz ubezwłasnowolniony, ponieważ ma ograniczoną możliwość wyboru źródła ciepła. Jest to duży problem, który może rozwiązać wyłącznie zmiana lub modyfikacja  istniejących  przepisów. Należy pamiętać, że każdy inwestor buduje mieszkania zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, toteż tylko wyraźna interwencja ustawodawcy może wpłynąć na zmianę wymagań na poziomie podstawowym.

Podpisana przez  polskie organizacje petycja, wynika z głębokiej troski o prawa człowieka, w tym prawo do optymalnego korzystania z wyboru stosownej formy ogrzewania, a jej celem jest zapewnienie indywidualnemu użytkownikowi szeroko pojętego bezpieczeństwa  oraz  komfortu  związanego z posiadanym źródłem ciepła.

Zobacz także