
Dotychczas spora ilość pelletu i surowców do jego produkcji była do kraju sprowadzana z Białorusi i Ukrainy, trochę z Rosji oraz z krajów bałtyckich. Z drugiej strony, znaczna część pelletu drzewnego produkowanego w kraju była eksportowana do Skandynawii, na rynki Niemiec, Włoch, krajów Beneluxu. Z chwilą napaści Rosji na Ukrainę, światowy rynek pelletu znacząco się zmienił.
W obecnym czasie pellet drzewny czy agro staje się istotnym źródłem ciepła i energii. Nawet małe stolarnie starają się przetwarzać poprodukcyjny surowiec na pellet sprzedawany lokalnie lub do wykorzystania na własne potrzeby. Z drugiej strony powstały duże fabryki pelletu, wytwarzanego z własnego surowca, albo kupowanego na zewnątrz.
Paleta różnorodnych problemów związanych z dostępnością i produkcją pelletu oraz prośby ze strony rynku skłoniły firmę powermettings.eu, od wielu lat aktywnie wspierającą krajowy rynek OZE, a w szczególności biomasy, specjalistycznymi konferencjami, do zorganizowania w dniach 15-16 grudnia 2022 w Warszawie Kongresu Pelletu. Tematyka Kongresu skupiać się będzie na obszarach: pozyskania surowca, technologii produkcji i spalania, dystrybucji i certyfikacji.
Specjaliści związani z branżą postarają się odpowiedzieć na pytania: skąd polskie gospodarstwa domowe oraz ciepłownie mogą pozyskać pellet, po jakie urządzenia najlepiej sięgać, jak duże zakłady produkcyjne budować. Doświadczeniami podzielą się producenci pelletu, linii do produkcji pelletu i małych peleciarek.
Tematyka kongresu adresowana jest do specjalistów rynku pelletowego, ale też przedstawicieli firm drzewnych i dostawców słomy, wytwórców kotłów na pellet i firm, które pośredniczą w dostawach pelletu. Będzie także panel o cenach, logistyce i magazynowaniu pelletu, warsztaty o certyfikacji pelletu oraz śladzie węglowym towarzyszącym produkcji pelletu.
– Wymiana doświadczeń i pozyskanie informacji, to ważna część biznesu, więc warto zgłosić uczestnictwo w Kongresie Pelletu, żeby posiąść wiedzę o nowej paliwowej rzeczywistości a także, aby mieć wpływ na jej kreowanie – mówi Renata Kałużna, Dyrektor zarządzający powermeetings.eu – Dołożyliśmy starań, aby część merytoryczna była na jak najwyższym poziomie – do wystąpienia zaprosiliśmy wielu znakomitych ekspertów, przedstawicieli biznesu, urzędów, władz państwowych, lasów państwowych i prywatnych jak również instytutów.
W programie Kongresu pojawią się najważniejsze kwestie nurtujące obecnie branżę, w tym między innymi:
– Perspektywy zwiększania udziału pelletu w polskim miksie energetycznym i ciepłowniczym
– Dostępność surowca w różnej postaci i jego pozyskanie
– Technologia produkcji pelletu
– Case study: optymalizacja kosztów produkcji pelletu
– Case study: wykorzystanie produktu ubocznego w obiegu zamkniętym
– Certyfikacja pelletu dla gospodarstw domowych vs dla przemysłu
– Audyt energetyczny instalacji produkującej pellet
– Możliwości dofinansowania inwestycji / pozyskania finansowania
W wydarzeniu udział wezmą przedsiębiorstwa z całego „pelletowego łańcucha pokarmowego”, od dostawców surowca i technologii przez producentów pelletu, firmy handlujące, transportujące, certyfikujące, po producentów kotłów oraz odbiorców gotowego produktu. Będzie to zatem znakomite miejsce do wymiany doświadczeń, podpytania kolegów jakie mają wyzwania i jakie sukcesy, jak również networkingu a przede wszystkim rozmów biznesowych.
Po szczegóły wydarzenia zapraszamy na dedykowaną stronę wydarzenia: https://powermeetings.eu/kongres-pelletu/ oraz do kontaktu z organizatorem:
Jola Szczepaniak, tel. +48 22 740 67 80, Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Zobacz także
8 Międzynarodowa Konferencja Odnawialnych Źródeł Energii
Przyszłość OZE jest w naszych rękach! Z przyjemnością zapraszamy Państwa na 8 Międzynarodową Konferencję Odnawialnych…
Pellet jako składnik bezpieczeństwa energetycznego. To także szansa dla Polaków na tanie ogrzewanie
Ostatnio na popularności w sposobie zapewnienia ciepła w domu zyskują kotły gazowe i pompy ciepła.…
Nasz ekspert w PNŚ
Dziś rano gościem telewizji śniadaniowej “Pytanie na śniadanie” był nasz ekspert dr hab. inż. Rafał…
Podręcznik OZE. Ekonomia, technika, prawo, samorząd, społeczeństwo
ZACHĘCAMY DO LEKTURY Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej w ramach realizowanego przedsięwzięcia naukowego „Ekonomiczne,…